Натура

МАСЛЯНИСТІСТЬ НАСІННЯ. МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ

Маслянистість насіння в ГОСТі трактується, як вміст в них сирого жиру і жироподібних речовин, що витягаються під впливом ефіру в процесі нижчевикладених маніпуляцій. Існують два лабораторні методи визначення маслянистості насіння:

  1. Екстракційний
  2. Рефрактометричний

Екстракційний метод застосовується для ретельного проведення робіт за визначенням олійності соняшника за допомогою апарату Сокслета. Рефрактометричний стає альтернативою при необхідності проведення прискореного аналізу. Робиться за допомогою жирового рефрактометра. Сучасні прилади для визначення жиру дозволяють доволі просто дізнатися, як визначити олійність соняшника.

Класи соняшнику

Для визначення якості насіння проводять спеціальні лабораторні дослідження. Вони повинні встановити:

  • вологість;
  • смітну домішку;
  • масляниста;
  • кислотне число олії;
  • наявність сторонніх організмів.

Враховуючи комплекс отриманих даних після проведення лабораторного аналізу соняшнику, товару привласнюють один з трьох класів. Перший – повністю виключає зміст шкідників. Кількість олії не менше половини від усієї маси. Для другого – середня масляниста насіння соняшнику не має бути нижча 45. К третьому класі цей показник може опуститися мінімум до 40.

Окремо встановлюють можливість використання насіння в кондитерській справі і для виготовлення олеїнової кислоти.

Процес визначення маслянистої насіння екстракційним методом

Принцип методу полягає у витяганні жиру за допомогою ефірного етилу: Готують навішування з 50 гр. насіння соняшнику, просіюючи через сито, діаметр отвору яких 0,3 мм. Відділяють домішки і сміття. Насіння підсушує у фарфоровій ступці при 100 градусах біля 2-го годинника. Ядра змізерніють в ступці, промасленій насінням з випробовуваного зразка (але не з навішування). Суміш зважують по 8-10 грам і поміщають в два патрони.

У екстрактор наливають етиловий ефір в об’ємі, що виключає його переливання через сифонову трубку, і сполучають екстракційну трубку з холодильником, в який пускають воду. Колбу з ефіром нагрівають лампою електричної або на водяній лазні при t 50-60 градусів. При цьому ефір по трубці треба зливати 7 раз на годину. Розчинник конденсується в холодильнику, стікаючи в екстрактор, у міру заповнення якого витягає олію з навішування і переміщає в колбу. Під час роботи Сокслета слід обернути його шийку марлею щоб уникнути попадання в нього води.

Насіння соняшнику піддається екстракції 22-24 години. Екстракція завершується після того, як в розчиннику жиру не залишиться. Дізнаються це шляхом його нанесення на годинне скло – на нім, після випару ефіру, не повинно бути жиру. Інакше процес екстракції продовжують. Отриманий сирий жир сушать при t 100-105 градусів до постійної маси. Первинне зважування здійснюють через 1 годину після початку сушки, а подальші – через півгодини. Для розрахунків беруть меншу масу і

  • m – вага колби з олією, г;
  • m1 – вага порожньої колби, г;
  • m2 – вага навішування насіння.

Яка натура соняшника визначається середнім показником з обох значень. Перерахунок отриманих значень на суху речовину здійснюється по формулі: X1=X*100/ (100 – W); де: W – вологість навішування насіння, визначена параллельно з маслянистыстю насіння. Остаточна маслянистість соняшнику визначається середнім показником з двох значень.

☀️ МетодОцінка якості насіння олійних культур
☀️Термогравіметричний метод вимірюванняМетод полягає у визначенні маси зразка до, під час та після висушування шляхом нагрівання.
☀️ Екстракційний методЗастосування токсичних хімічних реактивів (наприклад, етилового ефіру).
☀️ІЧ-спректроскопіяМожна також визначити інші показники (наприклад, білок, крохмаль, жирні кислоти та ін.),
☀️ Імпульсна ЯМР-спектроскопіяДозволяє в експрес-режимі визначати і вологість, і олійність насіння

Процес визначення маслянистості насіння рефрактометричним методом

Рефрактометри

Витягання жиру проводиться нелетким розчинником (хлорнафталином або бромнафталином), показник заломлення якого відмінний від показника заломлення жиру.

Етапи визначення олійності соняшника на абсолютно суху речовину рефрактометричним способом:

  1. До навішування подрібненого насіння (5 г) додають 2-3 гр піску і 5 см3 бромнафталина або хлорнафталина, розтирають 3 хв. і доливають ще 15 см3 розчинника, продовжуючи розмішувати 2-3 мін
  2. Отриманий розчин фільтрують і наносять оплавленою скляною паличкою на одну з половини призми камери рефрактометра 4-5 крапель отриманого розчину, а на другу частину – стільки ж розчинника. Важливо, щоб компоненти при цьому не змішалися.
  3. Верхня частина камери опускається до нижньої і лімб ноніуса ставиться на нуль. У окуляр будуть видні дві межі заломлення – розчинники і розчин.
  4. Проводиться відлік показників заломлення розчину і розчинника.

Вміст жиру дізнаються за допомогою формули перерахунку на абсолютно суху речовину: М вл. = (a bc)*c;

  • де, M вл. – вміст жиру при вологості матеріалу;
  • з – різниця показників заломлення розчинника і розчину;
  • а – коефіцієнт-показник відсотка жиру (залежно від вибраного розчинника);
  • b – постійна, така, що має значення:
  1. з бромнафталином – 12380;
  2. з хлорнафталином – 16900.

Далі маслянистість насіння обчислюється, як і у випадку з екстракційним методом.

Як визначити олійність соняшника в домашніх умовах? Для цього можна використовувати спеціальний прилад – вологомір-масломір. Він допоможе дізнатись, яка натура соняшника перед вами.

Що таке олійність соняшнику?

Олійність – властивість, яку враховують під час сертифікації насіннєвих культур. Воно вказує на те, скільки сирого жиру та ліпоїдів міститься в насінні. На вміст цих речовин впливає те, за яких умов вирощували зернову культуру. Маслянистість соняшнику, норма становить 3%.

Що таке натура соняшника?

Натура соняшника – показник, за допомогою якого визначають, скільки важить 1 л насіння цієї олійної культури. Він вимірюється у грамах. Для визначення натури соняшника норми використовують метричну пурку це прилад, об’єм якого складає рівно 1 л. Яка має бути натура соняшника норма високої якості: приблизно 350-470 г/л.

Скільки олії в насінні соняшнику?

Насіння соняшника – високоолійна культура, яка майже на 50% складається з олії. Щоб отримати максимальну кількість олії, у виробничий цикл включають процедуру пресування.

Як визначити чистоту насіння?

Чистота насіння – одна з ознак високої якості зернової культури. Вона допомагає визначити, скільки спочатку взятій наважці міститься чисте насіння. Для отримання цієї інформації проводять аналіз соняшнику на бур’ян. Отримане ставлення виражається у відсотках.

Насіння…

Технології вирощування гібридів соняшнику під Гранстар та Євролайтинг.

Тандемний посів. Два  ранньостиглих гібрида ДН Пивиха і ДН Меотида.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Кошик