Це перше судно, яке пришвартувалося і відплило з України після того, як Москва порушила міжнародну угоду
Судно є одним з двох кораблів під прапором Палау, які прибули до Чорноморська на вихідних, через два місяці після того, як Москва вийшла з угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини, що дозволяла експортувати зерно з українських портів через Босфор.
“Судно Resilient Africa з 3 000 тоннами пшениці вийшло з порту Чорноморськ і прямує до Босфору”, – заявив віце-прем’єр-міністр України Олександр Кубраков. Він додав, що друге судно, Aroyat, “знаходиться в порту з українською пшеницею для Єгипту”, а екіпажі обох суден – з Туреччини, Азербайджану, Єгипту та України.
Спроби Москви придушити експорт зерна та інших продуктів харчування з України, провідного світового постачальника, похитнули ринки і підвищили ціни для країн, що розвиваються. Наразі Україна експортує більшу частину зерна через країни ЄС автомобільним і залізничним транспортом або по річці Дунай, але ці маршрути пов’язані з додатковими витратами, шкодять конкурентоспроможності і складають невелику частку від довоєнних поставок.
У вівторок ф’ючерси на пшеницю в Чикаго впали більш ніж на 1%.
Морський трафік, сайт онлайн-відстеження, показав, що у вівторок вдень судно Resilient Africa рухалося вздовж узбережжя України в напрямку Босфору. Заплановано, що він пришвартується в Ізраїлі через тиждень.
Resilient Africa і Aroyat першими протестували маршрут в обидва боки, пришвартувавшись в Україні, завантажившись зерном і знову вийшовши через Босфор.
Росія не одразу відреагувала на відхід судна.
Україна також перенаправила частину свого експорту через Дунай, хоча цей маршрут повільніший і дорожчий, а українські порти і зерносховища в регіоні в останні тижні зазнали обстрілів з боку російської авіації.
Київський інвестиційний банк Dragon Capital повідомив, що альтернативний маршрут привів до 20-відсоткового зростання продажів продуктів харчування і сільського господарства в серпні порівняно з попереднім місяцем. Але продажі все ще були на 18% нижчими, ніж у серпні 2022 року.
Українські повітряні удари протягом останніх тижнів все частіше націлені на військово-морський флот Росії, що базується в Криму, півострові, який вона незаконно окупувала в 2014 році.
Нейтралізація використання Москвою півострова як військового плацдарму є ключем до прориву чорноморської блокади та посилення контрнаступу України з метою повернення окупованої території.
У вівторок Київ також запровадив нові заходи контролю за експортом зерна, намагаючись заспокоїти Угорщину, Польщу та Словаччину, які минулого тижня продовжили заборону на ввезення українського зерна, стверджуючи, що воно заполонило їхні ринки та призвело до зростання цін для місцевих фермерів.
“Такий контроль допоможе запобігти будь-яким ринковим викривленням у сусідніх країнах-членах ЄС”, – заявив Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України.Інші
Дуже актуальне Органо-мінеральне добриво “Органофоска PK+S” – компенсує 50 кг NPK.