Дефіцит азоту

Як візуально оцінити дефіцит АЗОТУ в рослин?

Симптоми нестачі азоту проявлятимуться на найнижчих листках (реутилізація). За дефіциту азоту, який відбувається через порушення синтезу хлорофілу, нижня частина рослин перетворюється із зеленої на блідо-зелену, потім – жовту і швидко засихає. Брак азоту оцінюється за станом нижньої частини рослини.

Причини появи нестачі азоту в рослин:

  • слабкий попередник (у парах або після бобових культур азоту багато, а після пшениці або хрестоцвітих культур азоту набагато менше)
  • холодний ґрунт і температура повітря
  • нестача вологи в ґрунті (якщо немає вологи, азот разом із вологою буде меншою мірою надходити через кореневу систему)
  • рясні опади (можуть промити азот у глибші шари, які недоступні для кореневої системи)
  • велика кількість зароблених у ґрунт рослинних решток (частину азоту забирає на себе ґрунтова біота, яка мінералізує ці рослинні рештки)
  • загущені посіви (нестача азоту часто проявляється на загущених посівах)

Як зрозуміти, коли саме не вистачатиме азоту рослинам?

Наприклад: Під час посіву пшениці, ви внесли на якусь ділянку поля менше азотних добрив, ніж скрізь. На все поле ви внесли 100 кг селітри, а на цю ділянку внесли 80 кг селітри. Відповідно оцінюючи ділянку з меншою кількістю добрив, ви можете зловити такий момент, коли тій самій пшениці бракує азоту, в цьому разі можна азот додавати або під опади, у вигляді мінеральних добрив (рідких, гранульованих тощо), або у вигляді розчину карбаміду по листу.
Рослини індикатори – це рослини, за якими можна зрозуміти, що в ґрунті бракує азоту: кукурудза, жито, хрестоцвіті (капуста, ріпак) картопля, томати, горох і квасоля.
Розв’язання проблеми нестачі елемента живлення – потрібно удобрювати азотом до посіву або під час посіву, під час вегетації у вигляді гранульованих добрив під опади в ґрунт, листові підживлення у вигляді розчину карбаміду, так само можна вносити азотфіксатори додатково, як джерело додаткового біологічного азоту.

Дефіцит азоту у пшениці та ячменю.

За фотографією видно, що в ячменю нижній листок світліший і пожовк, у пшениці нижня частина рослини загалом світліша, ніж верхня частина.

Дефіцит азоту у кукурудзи

У кукурудзи жовтіти починає нижній листок з кінчика, далі некроз поширюється по центральній жилі нижнього листка.

Дефіцит азоту в соняшнику

У соняшнику може проявлятися приховане голодування (на фотографії праворуч), у горщиках справа наліво можна простежити дедалі більшу вираженість прихованого голодування (у найлівішому соняшнику мінімальна забезпеченість азотом). За достатньої забезпеченості азотом у соняшнику листок темно-зелений, за недостатньої забезпеченості листок світло-зелений. На лівій фотографії явно видно дефіцит азоту, все листя світло-зелене, а нижнє починає жовтіти.

Дефіцит азоту в ріпаку

Дефіцит азоту в ріпаку проявляється, так само як і в соняшнику – нижні листки жовтіють, верхні листки зелені.

Дефіцит азоту в гороху

Нижня частина листя відмирає, або світло-зелена. Азоту може не вистачати через посів бобової культури на кислому ґрунті. Азотфіксація на таких ґрунтах протікає слабо, а самі бульбочкові бактерії люблять нейтрально-лужні ґрунти, тому їхня концентрація дуже маленька в кислих ґрунтах. Будь-якій бобовій культурі на самому початку вегетації не вистачатиме азоту. Поки бульбочковий апарат у бобових культур погано розвинений – азоту не вистачатиме.

Дефіцит азоту в сої

При дефіциті азоту рослина світло-зелена.

Дефіцит азоту в картоплі

Дефіцит азоту в томату

Дефіцит азоту в огірка

Найлівішому паростку огірка катастрофічно не вистачає азоту, його ріст одразу ж зупинився, у паростка, що знаходиться по середині, дефіциту азоту немає, а у паростка праворуч – невеликий дефіцит азоту.

Дефіцит азоту в суниці

У суниці нестача азоту може проявлятися в блідому кольорі, вони світло-зелені.

Нагадаємо чому так важливо рослині азот:
  • Азот є стимулятором росту в житті культури.
  • Допомагає сформувати міцну структуру рослини.
  • Сприяє збільшенню зеленої маси та врожаю.
  • Входить до складу білків, а також їхніх складових частин – амінокислот, хлорофілу, деяких вітамінів і ферментів.
  • Макроелемент бере участь у процесі передачі спадкової інформації, оскільки він міститься в нуклеопротеїдах.

Важливо! Рослини потребують азоту протягом усього вегетаційного періоду. Не варто забувати про застосування азотних мінеральних добрив.

Пропонуємо мікродобрива: ЛяГардин Гумат Мікс, ГРІН СТАР

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Кошик